Účinnost panelů: Čím vyšší číslo, tím lepší výkon? Nenechte se mýlit
Účinnost panelů: Čím vyšší číslo, tím lepší výkon? Nenechte se mýlit
SolidSun
tiskové oddělení

Účinnost panelů: Čím vyšší číslo, tím lepší výkon? Klasická reklama snese hodně, ale nenechte se mýlit
Renomovaní výrobci fotovoltaických panelů nás neustále oslňují novými rekordy. Zvyšováním účinnosti, zvyšováním výkonu, zvyšováním čehokoliv... Tu se povede účinnost zvýšit o 0,4%, jindy o celé 1%, To je pak přece super, nebo ne?
Je účinnost fotovoltaického panelu nejdůležitějším parametr fotovoltaické elektrárny? Nikoliv! Ve hře je proměnných mnohem víc. Při návrhu fotovoltaického systému je potřeba celý projekt řešit komplexně. Mnohé se dá významně vylepšit, mnohé se dá velmi velmi pokazit.
☼ Orientace panelů - optimální nastavení panelů vůči slunci jednoznačně zvyšuje celkovou produkci. Je to notoricky známý fakt, ale pokud se to nepovede anebo to není možné, efektivita celého systému jednoznačně klesá. Tento faktor může mít větší vliv na výrobu, než drobné rozdíly v účinnosti samotných panelů
☼ Návrh stringování - optimální nadimenzování stringů (počet panelů v jedné větvi) vzhledem ke startovacímu napětí použitého střídače je zcela zásadní parametr pro efektivitu celé elektrárny. Řečeno obrácenou logikou - špatné nadimenzování stringů zcela zásadně degraduje výrobu, přestože použiju naprosto špičkové panely s prvotřídní účinností
☼ Teplotní koeficient - některé panely při vysokých teplotách (PERC, TOPCon) ztrácejí na deklarované účinnosti v porovnání s konkurenční technologií (HJT). Např. v pravé poledne a za plného osvitu, kdy očekáváte maximální výrobu, dochází k degradaci účinnosti panelu vlivem tepla a panel ztrácí špičkovou účinnost až do doby, než se ochladí. Tedy do doby, než přestane svítit. To je ale protimluv, že?
☼ Údržba - ano, fotovoltaické panely jsou teoreticky zcela bezúdržbové. Ale pokud je ponecháte zaneřáděné od sedlého prachu, ptačího trusu a nečistot, pak nemůžete očekávat, že si udrží špičkovou účinnost
☼ Stárnutí a degradace - panely postupem času svoji účinnost ztrácejí, přičemž ty kvalitní mívají roční míru degradace nižší. Dle studií jde průměrně o 0,8%. U některých technologií může být ale degradace klidně jen na úrovni 0,3%. To je přece téměř 3 x méně. Rozdíl, co?
a takto by se dalo pokračovat ....
Takže, i když je vyšší účinnost panelů jednoznačně výhodou, v praxi na drobných rozdílech zase tak nezáleží. Pro maximalizaci výkonu elektrárny je důležitější zvážit komplex mnoha proměnných a hlavně využít služeb zkušeného projektanta, nebo zkušené firmy v oboru. Mnohé se dá totiž projektem vylepšit a mnohé pokazit.
Až příště uslyšíte o novém, špičkovém fotovoltaickém panelu, zkuste se ptát na celý projektový koncept. Skutečný výkon solární elektrárny je mnohem víc, než jen to JEDNO číslo.