Píšeme o sluneční energii
Zajímavosti, rady, tipy, triky. Ve světě obnovitelných zdrojů se pořád něco děje, dáváme o tom pravidelně vědět.
Zajímavosti, rady, tipy, triky. Ve světě obnovitelných zdrojů se pořád něco děje, dáváme o tom pravidelně vědět.
ISO 9001 - Systém řízení kvality
ISO 14001 - Systém enviromentálního managementu
Certifikace je však takovou třešničkou na dortu, tzv. finální nálepka, která oznámkuje úsilí s integrací systému, správné nastavení procesů, zvládnuté personální otázky, umění řídit zakázky a poskytovat služby na úrovni. Tyto hodnoty by pak v zásadě měly být klíčové konkrétně pro koncového klienta.
Jaké jsou celkové další výhody?
👉 doklad o kvalitě fungování firmy
👉 obchodní partneři, zákazníci i spotřebitelé se díky certifikaci ujistí o spolehlivých službách a produktech
👉 mezinárodně uznávaná certifikace
Kvalita, konzistence, bezpečnost.
Tyto hodnoty jsou pro celý náš tým zásadní. Certifikace pro nás představuje jednoznačně příležitost k dalšímu růstu.
Firem je na trhu s fotovoltaikou opravdu hodně a umět poznat solidního partnera, to už je reálná výzva. Při pořizování firemní fotovoltaické elektrárny téma parametrů jednotlivých komponentů pomalu ustupuje do pozadí. Kvalitních panelů, střídačů či baterek je na trhu výrazný nadbytek a s nadsázkou řečeno se zde téměř nedá šlápnout vedle.
Ale ten, kdo projektuje a vymyslí propojení všech prvků do optimálně fungujícího celku. Ten, kdo garantuje kvalitní provedení takové stavby, při respektování bezpečnostních, technických a kvalitativních norem. Ten, kdo je schopen dlouhodobě držet záruku na dílo a nabídne klientovi servisní či dohledové služby. Ten se pomalu stává tím nejdůležitějším parametrem volby. Jak tedy takového partnera na trhu poznat?
Pro základní orientaci mezi parametry volby může patřit:
✅ obchodní rejstřík a historie firmy
✅ dostupné reference
✅ dostupný bankovní rating firmy
✅ technické a odborné zázemí společnosti
✅ poradenství a detailní analýza před podpisem SoD
✅ členství v profesních a cechovních organizacích
✅ komplexní služby - zahrnující dotační a finanční služby
Je toho jistě mnohem víc. Ale to zásadní je uvědomění, že stavba firemní fotovoltaiky je stavba lokální výrobny elektrické energie. Je to stavba elektrárny. Její životnost by optimálně měla přesáhnout horizont 30 let. Jakého partnera k realizaci takového díla tedy zvolíte?
#solidsunesco
Před stavbou vlastního zdroje solární energie je rozumné si nechat vypracovat studii, která poskytne konkrétní data k rozhodování. Výstupem takové studie je návrh a ucelené posouzení projektu na základě potřeb klienta. Informace zdali stavět s baterií nebo bez, vykreslené grafy předpokládané výroby, spotřeba, varianty kalkulace návratnosti na základě navržených funkcionalit FVE či bateriového úložiště. Jaké jsou tedy základní výhody a nevýhody při pořízení?
Fotovoltaika s úložištěm:
➕ nižší závislost na dodavatelích energie
➕ schopnost ukládání energetických přebytků a využití vyrobené energie v době, kdy FVE elektřinu nevyrábí
➕ efektivní řešení problému bez přetoku
➕ ořezávání výkonových špiček nad rámec rezervovaného příkonu
➕ možné systémové služby pro ČEPS
➖ vyšší pořizovací investice
➖ náročnější údržba
➖ relativně nižší životnost akumulátorů
Fotovoltaika bez úložiště:
➕ nižší pořizovací náklady oproti montáži s baterií
➕ jednodušší a rychlejší montáž
➕ nižší nároky na údržbu a provoz
➖ nemožnost ukládání přebytků energie a její následné využití pro vlastní potřebu
Ano. Zásadní vliv na rozhodování zda s baterií či bez mají zejména specifické požadavky klienta, konkrétní typ provozu či kapacita distribuční sítě. Rozhodnutí je pak potřeba stavět na detailní analýze situace, s čímž pomáhá zmíněná studie. Ta odpoví na všechny elementární otázky, popíše aktuální stav a potřeby, na základě kterých navrhne optimální řešení.
Výstavba FVE je bezpochyby významný investiční záměr. Přistupujme k tomu tedy s rozvahou tak, aby zvolené řešení dlouhodobě sloužilo k plné spokojenosti investora.
#solidsunesco
Část první - SOLÁRNÍ PANEL. Srdcem každého panelu jsou fotovoltaické články. Nejčastěji jsou vyrobeny jako velkoplošná polovodičová dioda, která je schopna přeměňovat světlo na elektrickou energii – tzv. fotovoltaický jev. Fotovoltaické články se pro praktické aplikace spojují sério-paralelně do modulů, neboli panelů. Panely jsou velmi robustně designovány tak, aby fotovoltaické články ochránily před vnějšími vlivy.
Nejpoužívanějším materiálem pro výrobu fotovoltaických článků je křemík. Ten absorbuje část slunečního záření a má vlastnosti polovodiče. Zásadní vlastností solárních článků je snadnost jejich vzájemného propojení za účelem sestavení do větších celků. Na článcích jsou umístěny tzv. buzz bary - proužky na buňkách. Čím víc jich tam je, tím lepší mají panely výkon. Standardně jsou panely členěny od 60/72/78 kusů článků na panel.
Princip zapojení solárních článků přináší jeden zajímavý fakt - každý panel má takový výkon, jako má jeho nejslabší článek! Existují proto také panely s polovičními články, tzv. „half-cells“, které disponují 120 nebo 144 rozdělenými články na stejném povrchu. Tato odlišnost omezuje odporové ztráty a zvyšuje účinnost samotného panelu (výkon je pak vyšší cca o 5 až 8 W na modul). Panely Half cell jsou dnes v podstatě standardem a na trhu již běžně dostupné.
Samotný panel je pak složen z několika vrstev – tzv. EVA fólie, krycí tvrzené sklo, ve spodní části je překryt plastem, tzv. „back sheet“. Krycí tvrzené sklo se chová podobně jako sklo na autě (popraská) a povětrnostní vlivy či kroupy mu nevadí. Panel jako celek je pak velmi robustní a mechanicky odolný. Nosnou konstrukci panelu tvoří lehký hliníkový rám, který umožňuje instalaci na všemožných typech povrchů.
Jaká je životnost takových panelů? Většina moderních panelů má od výrobce záruku na výkon až 25 let, přičemž životnost samotných panelů může mít 50 až 100 let. Přesně se to ještě neví. Při realizaci výstavby fotovoltaické elektrárny je důležité, aby Vám ve všech ohledech dokázal poradit váš investiční partner.
#solidsunesco